Performer Lineup

2023 St. Augustine Celtic Music & Heritage
Festival Entertainment Schedule  

Main Stage – Chad Light, Emcee & Host

Main Stage – Saturday, March 11

Performance Times Subject to Change

10:00-11:00 AM – FESTIVAL GATES OPEN
(Filler Music & Announcements)

11:00-11:30 AM     BAGPIPE JAM

11:30-11:45 AM     ST. PATRICK PARADE AWARDS

12:00-12:45 PM    ALBANNACH

1:00-2:00 PM       DUBLIN CITY RAMBLERS

2:15-3:45 PM        LA UNICA

4:00-5:30 PM       SYR

5:45-7:15 PM        STEEL CITY ROVERS

7:30-9:00 PM       JAMISON

9:15-10:00 PM     ALBANNACH

Click HERE to go the Performers’ Bios

Main Stage – Sunday, March 12

Performance Times Subject to Change

10:00-11:00 AM  FESTIVAL GATES OPEN
(Filler Music & Announcements)

11:00-11:45 AM    ALBANNACH

12:00-1:00 PM     DUBLIN CITY RAMBLERS

1:15-2:45 PM         SYR

3:00-4:15 PM        DRAGONFLY

4:30-6:00 PM       SEVEN NATIONS

6:15-7:00 PM        ALBANNACH

Click HERE to go the Performers’ Bios

 

 

Second Stage – Robert Burns, Emcee & Host

Second Stage – Saturday March 11

Performance Times Subject to Change

12:00-12:30 PM      Mickey Sweeney (Dulcimer Player)

12:45-1:45 PM       Captain Mayhem (Magie & Mayhem)

2:00-2:45 PM        Steel City Rovers (Celtic Music Workshop)

3:00-3:45 PM        Blue Lotus World Dance Co. (Celtic Dance)

4:00-4:45 PM         Zach Briggs (Music & Storytelling)

5:00-5:45 PM       John Miles (Historical Lecturer)

6:00-6:45 PM        First Coast Highlanders (Bagpipe Workshop)

7:00-7:45 PM        Captain Mayhem (Magic & Mayhem)

 

Click HERE to go the Performers’ Bios

Second Stage – Sunday, March 12

Performance Times Subject to Change

12:00-12:30 PM  Mickey Sweeney (Dulcimer Player)

12:45-1:30 PM      Captain Mayhem (Magic & Mayhem)

1:45-2:30 PM        Steel City Rovers (Celtic Music Workshop)

2:45-3:45 PM       John Miles (Historical Lecturer)

4:00-4:45 PM         Zach Briggs (Music & Storytelling)

5:00-5:45 PM        Captain Mayhem (Magic & Mayhem)

 

Click HERE to go the Performers’ Bios